Tromboza predstavlja proces stvaranja tromba (krvnog ugruška) u sistemu arterijskih ili venskih krvnih sudova. Prevencijom i lečenjem tromboze se bave specijalisti interne medicine - hemostazeolozi.
Lečenje tromboze i posledice stvaranja tromba?
Tromb koji je nastao u arteriji, zaustavlja krv, a time sprečava dotok kiseonika pripadajuće regije, što za posledicu ima izumiranje tkiva. Najčešce posledice stvaranja tromba u arteriji su:
- infarkt srca (“srčani udar”),
- moždani udar (“šlog”),
- gangrena noge (izumiranje tkiva),
- slepilo (koje nastaje usled zapušenosti krvnih sudova oka).
Postoji mogućnost da se tromb stvori u šupljinama srca i da iz njih bude istisnut u arterijsku cirkulaciju što za posledicu ima zapušenje krvnog suda i izumiranje tkiva.
Tromb koji je nastao u veni onemogućava odvođenje krvi ka njenom normalnom krajnjem ishodištu tj. plućima i „desnom“ srcu, te izaziva zastoj krvi u venskoj cirkulaciji i otok pripadajuće regije (najčešće noge) praćen bolom. Ti procesi se zovu duboka venska tromboza, ili tromboflebitis (zapaljenje površinskih vena).
Nekada se tromb iz vene “otkači”, zapuši krvne sudove pluća i izazove po život opasnu bolest, tromboemboliju pluća.
U Poliklinici “Dr Brana Kovačević” možete zakazati:
- prvi pregled za prevenciju i lečenje tromboze,
- kontrolu za prevenciju i lečenje tromboze.
Ko se bavi prevencijom i lečenjem tromboze?
U medicini postoje lekari koji se bave isključivo prevencijom i lečenjem poremaćaja hemostaznog mehanizma krvi (mehanizma zgrušavanja krvi), bilo sklonosti ka krvarenju ili ka zgrušavanju krvi (tromboza).
Deo našeg tima koji je zadužen za tu oblast je Doc dr. Biljana Vučković – specijalista interne medicine, usko specijalizovana za prevenciju i lečenje tromboze.
Ukoliko imate bilo kakvih dodatnih pitanja , stojimo Vam na raspolaganju, kontakt podatke pronađite na našoj kontakt stranici.
Kako izgleda pregled kod lekara koji se bavi prevencijom i lečenjem tromboze?
Pregled kod lekara koji se bavi prevencijom i lečenjem tromboze sastoji se od anamneze – detaljnog razgovora sa pacijentom, u kojoj lekar saznaje sve o:
- prethodnom zdravstvenom stanju pacijenta,
- aktuelnim tegobama,
- eventualnom porodičnom „opterećenju“ u smislu rizika za nastanak tromboze i
- životnim navikama pacijenta.
Ako mislite da još nešto treba da saopštite svom lekaru ili da ga nešto dodatno pitate – nemojte se ustručavati, imajte na umu da je kvalitetna komunikacija temelj uspešnog dijagnostikovanja i lečenja.
Nakon toga obavlja se klinički pregled i detaljno pregleda kompletna medicinska dokumentacija pacijenta.
Na osnovu svih tih podataka lekar kreira sliku o Vašem riziku za nastanak tromboze i daje predlog na koji način taj rizik najefikasnije može biti umanjen ili eliminisan.
Takođe, ukoliko lekar proceni da je za kompletno sagledavanje rizika potrebno da uradite još neke analize ili preglede on će Vam detaljno objasniti na koji način to najjednostavnije da uradite.
Priprema pacijenta za pregled:
Na pregled kod lekara koji se bavi prevencijom i lečenjem tromboze veoma je važno da ponesete kompletnu medicinsku dokumentaciju koju imate (izveštaje specijalista, laboratorijske nalaze).
Kada lekar obavi pregled i detaljno sagleda medicinsku dokumentaciju informisaće Vas da li je potrebno da ciljano uradite još neke laboratorijske analize ili obavite neki dodatni pregled.
Kome je potreban pregled lekara koji se bavi prevencijom i lečenjem tromboze ?
Pacijenti koji bi trebalo da se jave na pregled kod lekara koji se bavi prevencijom i lečenjem tromboze i ispitivanjem mehanizma zgrušavanja krvi jesu svi oni pacijenti koji imaju povećan rizik da dožive neku od tromboznih komplikacija, oni koji imaju trombozu, kao i pacijenti koji imaju krvareće manifestacije nepoznatog uzroka, a to su:
1. Kardiološki pacijenti, kod kojih je kardiolog na pregledu ustanovio da postoji ovakav rizik:
– pacijenti sa poremećajem srčanog ritma, u vidu atrijalne fibrilacije,
– pacijenti koji imaju veštački srčani zalistak,
– pacijenti sa dilatativnom kardiomiopatijom,
– oni koji su imali infarkt miokarda („srčani udar“) sa komplikacijom u vidu aneurizmatskog proširenja srca sa ili bez prisustva tromba u aneurizmi,
– pacijenti koji žele procenu rizika za nastanak arterijske ili venske tromboze (pri čemu se detaljno sagledava i procenjuje individualni trombozni potencijal u odnosu na prisutne nasledne i stečene faktore rizika).
2. Neurološki pacijenti – kod kojih je neurolog na pregledu ustanovio da postoji potreba za uvođenjem oralne antikoagulantne ili antitrombocitne terapije najčešće nakon prebolelog „šloga“ ili tromboze moždanih venskih sinusa.
3. Vaskularni pacijenti – oni kod kojih nastane iznenadni bol i otok u nozi ili ruci što upućuje na mogućnost postojanja akutne tromboze dubokih vena ili pak oni koji imaju ponavljane epizode tromboze površinskih vena.
4. Ginekološki pacijenti – žene sa ponavljanim spontanim pobačajima ili drugim komplikacijama trudnoće kod kojih postoji potreba za ispitivanjem u pravcu trombofilije, trudnice i porodilje kod kojih postoji potreba za praćenjem funkcionalnosti mehanizma zgrušavanja krvi, žene kod kojih se planira primena hormonske terapije
5. Hirurški pacijenti – svim pacijentima pre hirurške intervencije je potrebna procena funkcionalnosti mehanizma zgrušavanja krvi, kao i odluka o vrsti prevencije tromboznih komplikacija u periodu neposredno pre i nakon hirurške procedure
6. Nepokretni pacijenti – kod pacijenata koji su „vezani za postelju“ ili nemaju oslonac na donje ekstremitete iz bilo kog razloga potrebna je zaštita od nastanka tromboznih komplikacija
7. Pulmološki pacijenti – pacijenti kod kojih je došlo do nastanka tromboembolije pluća,
8. Pacijenti sa krvarećim manifestacijama – oni pacijenti kod kojih postoje krvarenja pod sumnjom da su nastala zbog poremećaja funkcionisanja mehanizma zgrušavanja krvi
9. Onkološki pacijenti – procena rizika za nastanak tromboze kod onkoloških pacijenata, obzirom na visok rizik od nastanka tromboznih komplikacija koji ova vrsta oboljenja nosi sa sobom.
Pogledajte : 15 odgovora na najčešća pitanja o lekovima za prevenciju i lečenje tromboze
Pogledajte cenovnik naših usluga
SPECIJALNA PONUDA
Cenovnik PREVENTIVNIH KARDIOLOŠKIH PAKETA za menadžere, poslovne ljude i za sve one koji brinu o svom zdravlju
- KARDIOLOŠKI PAKET 3
-
RSD
11.800
-
- Kompletan specijalistički pregled sa EKG-om
- Ultrazvuk srca (ECHO)
- Test opterećenja uz nadzor stručnog osoblja ili Holter EKG-a
- +
- besplatne telefonske konsultacije u slučaju potrebe i neophodnosti
- KARDIOLOŠKI PAKET 4
-
RSD
15.300
-
- Kompletan specijalistički pregled sa EKG-om
- Ultrazvuk srca (ECHO)
- Test opterećenja uz nadzor stručnog osoblja ili Holter EKG-a
- Holter pritiska
- +
- besplatne telefonske konsultacije u slučaju potrebe i neophodnosti
- KARDIOLOŠKI PAKET 5
-
RSD
19.800
-
- Kompletan specijalistički pregled sa EKG-om
- Ultrazvuk srca (ECHO)
- Test opterećenja uz nadzor stručnog osoblja ili Holter EKG-a
- Holter pritiska
- Dopler arterija vrata
- +
- besplatne telefonske konsultacije u slučaju potrebe i neophodnosti
- KARDIOLOŠKI PREGLED 6
-
RSD
24.300
-
- Kompletan specijalistički pregled sa EKG-om
- Ultrazvuk srca (ECHO)
- Test opterećenja uz nadzor stručnog osoblja
- Holter pritiska
- Dopler arterija vrata
- Holter EKG-a
- +
- besplatne telefonske konsultacije u slučaju potrebe i neophodnosti