Holter pritiska (Holter TA) je uređaj koji bi trebalo da otkrije da li imate povišen krvni pritisak . Ova vrsta dijagnostičke metode obavlja se van lekarske ordinacije, putem aparata koji meri pritisak u toku dana i tokom noći, 24 časa.
Holter pritiska (24 časovni ambulatorni monitoring pritiska)
Povišen krvni pritisak (arterijska hipertenzija) predstavlja najmasovniju nezaraznu bolest, koja poprima skoro epidemijske razmere. Od visokog pritiska u svetu boluje svaki peti, a u Srbiji svaki drugi građanin. Ova bolest koja se nekada smatrala bolešću starih, danas je sve prisutnija u drugoj i trećoj deceniji života.
Arterijska hipertenzija često se naziva i „tihim ubicom“ – ovo je podmukla bolest koja Vas može prevariti jer izaziva malo ili nimalo simptoma, a dovodi do ozbiljnih komlikacija, kako na srcu i krvnim sudovima tako i na ostalim organima.
Zaključujemo: možete imati visok krvni pritisak godinama a da toga uopšte niste ni svesni.
S’ toga se velika pažnja posvećuje prevenciji, ali i preciznoj dijagnostici ove bolesti , kako bi se na vreme preduzelo odgovarajuće lečenje i predupredile fatalne posledice.
Pritisak manji od 120/80 mmHg smatra se optimalnim, a pritisak 120-129 i/ili 80-84mmHg normalnim krvnim pritiskom. Pritisak jednak ili preko 140 i/ili 90 mmHg je povišen krvni pritisak.
Ukoliko se lečite od povišenog krvnog pritiska i imate od 18 do 65 godina, imali ste moždani udar, infarkt srca, anginu pektoris ili šećernu bolest uz lekove Vaš sistolni (gornji) krvni pritisak trebalo da bude između 120 i 130mmHg.
Ako imate više od 65 godina ili hronično oboljenje bubrega za Vas je preporučljivo da pod lekovima imate sistolni (gornji) krvni pritisak između 130 i 140mmHg. Kod svih pacijenata koji leče povišen krvni pritisak ciljne vrednosti dijastolnog (donjeg) krvnog pritiska su između 70 i 80 mmHg.
Kako funkcioniše Holter pritiska?
Holter krvnog pritiska je uređaj koji meri krvni pritisak u određenim intervalima tokom 24 sata, a daje uvid u kompletne dnevne i noćne vrednosti pritiska.
Ovo je mali uređaj koji se satoji od manžetne koja se obavija oko nadlaktice (kao kod klasičnih merača) i malog rekordera stavljenog oko pojasa ili oko vrata. Merenje vrednosti krvnog pritiska je automatsko, a uređaj je programiran tako da sam meri pritisak:
- tokom dana na 30 min. (od 06:00h do 22:00h),
- tokom noći na 60 min. (od 22:00h do 06:00h),
- sam se isključuje nakon 24h.
Lekari koji koriste holter TA dijagnostičku metodu
Brana Kovačević
Subspecijalista kardiolog
Mr sc. med. dr
Mila Kovačević
Subspecijalista kardiolog
doc. dr sc. med.
Milenko Rosić
Subspecijalista kardiohirurgije
Prof. dr sc. med.
Aleksandra Vulin
Subspecijalista kardiolog
doc. dr sc. med.
Anđelija Necin
Subspecijalista kardiolog
Prim. mr sc. med. dr
Milena Mirković Pokrajac
Subspecijalista kardiolog
Dr. med.
Olivera Lukić
Subspecijalista kardiolog
Dr med.
Dragana Gvozdanović
Subspecijalista kardiolog
Dr. med.
Zlatica Bubalo
Subspecijalista kardiolog
Dr. med.
Andrea Radin
Subspecijalista kardiolog
Dr. med.
Andrea Gvozdenović
Subspecijalista kardiolog
Dr. med.
Andrea Ljubotina Milanović
Subspecijalista kardiolog
Dr. med.