Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
info@example.com

063 522 832 021 510 555, 021 533 535
Ponedeljak - Petak: 07 - 22h Subota: 08 - 13h
office@poliklinika-branakovacevic.rs Email
21000 Novi Sad, Srbija
Title Image

Blog

Home  /  Laboratory   /  Uputstvo za snižavanje krvnog pritiska u kućnim uslovima tokom vanrednog stanja

Uputstvo za snižavanje krvnog pritiska u kućnim uslovima tokom vanrednog stanja

Dragi pacijenti,

svesni smo da sadašnja epidemiološka situacija može dovesti do raznih negativnih razmišljanja, a da te negativne misli mogu izazvati osećaj straha i nespokoja, a sve to odražava se na vegetativni sistem koji upravlja radom naših unutrašnjih organa.

Ove reakcije mogu provocirati lančana dešavanja u organizmu  koja će izazvati spazam krvnih sudova što će za može posledicu imati  porast krvnog pritiska.

U slučaju da i pored uzimanja redovne dnevne terapije, dođe do iznenadnog porasta krvnog pritiska sa pojavom simptoma (glavobolje, mučnine, povraćanja, bola u grudima, gušenja) potrebno je dodatno uzimanje lekova.

Ako se nađete u ovoj situaciji, kardiolozi naše poliklinike savetuju da preduzmete sledeće korake:

Korak 1

S obzirom da saznjanje o visokom krvnom pritisku u ljudima budi STRAH OD MOŽDANOG UDARA, važno je da:

• Prvo popijete lek za smirenje – ako je neophodno i duplu dozu (npr. Bensedin 5 do 10 mg , Bromazepam 3 do 6 mg, Demetrin …) jer na taj način omogućavate smirivanje destabilisanog vegetativnog sistema,  relaksaciju (opuštanje) “napetih i stisnutih“ mišićnih slojeva krvnih sudova i “pripremite” iste za dejstvo sledećih lekova.
  • Sačekajte pola sata i ako je pritisak i dalje povišen sprovedite:

Korak 2

• Pogrickajte ceo Zorkaptil od 25mg (Kaptopril) i stavite ga pod jezik da se istopi.
  • Ako nemate Zorkaptil možete izgrickati polovinu tablete Nifelata od 20mg tj . 10 mg  za početak  (neki pacijenti bolje reaguju na ovaj lek), ali se on ne preporučuje onim pacijentima kod kojih postoji slabost srčanog mišića ili značajno suženje krvnih sudova bilo vrata i glave, bilo krvnih sudova srca.

Korak 3

Ukoliko nakon pola sata tegobe i dalje traju i nije došlo do pada krvnog pritiska:

• Uzmite još jedan Zorkaptil od 25mg i popijte diuretik npr. Lasix ili Yurinex.
  • Ako ste sproveli sve ovo prethodno, a ipak  kroz 45 -60 minuta  ne dođe do normalizovanja pritiska pozovite nas radi konsultacije

Tokom vanrednog stanja kardiolozi naše poliklinike biće tu za sve

telefonske konsultacije od 9h do 13 h.

Kontakt telefoni: